Kontakt och information

Royaltyfri bild från Scandinav Bildbyrå köpt 2012-08-27

Härnösands gymnasium
Brunnshusgatan 20
871 32 Härnösand

Sjukanmälan

Sjukanmälan gör man via Schoolitylänk till annan webbplats innan klockan 09.00.

Läsårstider

Aktuella läsårstider på Härnösands gymnasium

Hösttermin: 22/8 2019 - 19/12 2019
Höstlov - vecka 44
Jullov 20/12 2019 - 7/1 2019

Vårtermin: 8/1 2020 - 12/6 2020 (student 11/6)
Vinterlov - vecka 10
Påsklov - vecka 16
Lovdagar 30/4, 22/5

Studenten tas torsdagen den 11/6 och åk 1 och 2 har sommaravslutning fredagen den 12/6.

Expedition

Expeditionens öppettider - Lunchstängt 12.00-13.00

Veckodag

Förmiddag

Eftermiddag

Måndag

8.00-10.00

13.00-16.00

Tisdag

8.00-12.00

13.00-16.00

Onsdag

8.00-12.00

13.00-16.00

Torsdag

8.00-12.00

13.00-16.00

Fredag

8.00-12.00

13.00-14.30

E-post: gymnasiet@harnosand.se
Telefon: 0611 - 34 84 01

Administration

Elevkonsulent
Annelie Persson
Telefon: 073-274 54 50
E-post: annelie.persson@harnosand.se

Antagningshandläggare
Tove Hokstad Jonsson
Telefon: 0611-34 84 06
E-post: tove.hokstad.jonsson@harnosand.se

Skolledning

Verksamhetschef
Andreas Krasser
Telefon: 070-286 49 66
E-post: andreas.krasser@harnosand.se

Rektor
Stellan Jakobsson
Telefon: 070-225 35 11
E-post: stellan.jakobsson@harnosand.se

Rektor
Anna Sjölander
Telefon: 070-234 23 72
E-post: anna.sjolander@harnosand.se

Rektor
Eva Andersson
Telefon: 073-270 31 51
E-post: eva.andersson@harnosand.se

Rektor
Robert Hedlund
Telefon: 070-300 44 59
E-post: robert.hedlund@harnosand.se

Biträdande skolledare
Marie Sjöström
Telefon: 073-460 46 75
E-post: marie.sjostrom@harnosand.se

Studie- och yrkesvägledare

Barn- och fritidsprogrammet, ekonomiprogrammet, estetiska programmet, humanistiska programmet, naturvetenskapsprogrammet, teknikprogrammet och det individuella valet.

Studie- och yrkesvägledare
Ulf Jonsson
Telefon: 070-346 86 19
E-post: ulf.jonsson@harnosand.se

Lärlingsutbildningen, restaurang- och livsmedelsprogrammet, sjöfartsutbildningen och vvs- och fastighetsprogrammet.

Studie- och yrkesvägledare
Nathalie Eliasson Karlström
Telefon: 070-301 24 62
E-post: nathalie.eliasson.karlstrom@harnosand.se

Introduktionsprogrammen

Studie- och yrkesvägledare
Karin Selin
Telefon: 070-341 22 44
E-post: karin.selin@harnosand.se