Kontakt och besöksadresser

Sambiblioteket

Servicecenter

I Sambibliotekets stora entré finns kommunens servicecenter. Här tar vi bland annat hand om medborgarservice, turistservice, lokalbokning och möte med kommunens handläggare. All kontakt med kommunen sker lättast via servicecenter då de kan lotsa vidare er i ert ärende.

Härnösands kommun

Kontakt
Telefon växel: 0611-34 80 00
Växeln öppen: 07.30-16.30
kommun@harnosand.se

Postadress
871 80 Härnösand
Organisationsnummer: 212000-2403

Servicecenter

Besöksadress
Sambiblioteket
Servicecenter
Universitetsbacken 3A
871 31 Härnösand
Telefon: 0611-34 80 40
servicecenter@harnosand.se

Öppettider:
Vardagar 08.00-16.30

Besöksadresser till förvaltningarna

I Härnösands kommun finns 5 förvaltningar som är uppdelade i olika avdelningar och enheter.

Arbetslivsförvaltningen

Johannesbergsgatan 3
Härnösand
Telefon växel: 0611-34 84 10
arbetslivsforvaltningen@harnosand.se

Kommunstyrelseförvaltningen

Nybrogatan 8
Härnösand
Telefon växel: 0611-34 80 00
kommun@harnosand.se

Samhällsförvaltningen

Universitetsbacken 3
Härnösand
Telefon växel: 0611-34 84 10
samhallsforvaltningen@harnosand.se

Skolförvaltningen

Johannesbergsgatan 3
Härnösand
Telefon växel: 0611-34 80 00
skolforvaltningen@harnosand.se

Socialförvaltningen

Norra Kyrkogatan 2
Härnösand
Telefon växel: 0611-34 80 00
socialforvaltningen@harnosand.se

Kontakt med ledningsgruppen

Här är Härnösands kommuns ledningsgrupp.

Sofia Pettersson

Kommundirektör
Birgitta Wigren
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: birgitta.wigren@harnosand.se

Petra Norberg

Förvaltningschef för Arbetslivsförvaltningen
Petra Norberg
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: petra.norberg@harnosand.se

Thomas Jensen

Förvaltningschef för Samhällsförvaltningen
Thomas Jensen
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: thomas.jensen@harnosand.se

Agneta Nordström

Förvaltningschef / Socialchef för Socialförvaltningen
Mats Kollin
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: mats.kollin@harnosand.se

Birgitta Wigren

Förvaltningschef / Skolchef för Skolförvaltningen
Roland Bång
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: roland.bang@harnosand.se

Lena Einarsson

Ekonomichef
Lena Einarsson
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: lena.einarsson@harnosand.se

Lena Salomonsson

IT-chef
Lena Salomonsson
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: lena.salomonsson@harnosand.se

Pernilla Unander.

HR-chef
Pernilla Unander
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: pernilla.unander@harnosand.se

Anna Bostedt

Kanslichef
Anna Bostedt
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: anna.bostedt@harnosand.se

Tomas Wahlund

Kommunikationschef
Tomas Wahlund
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: tomas.wahlund@harnosand.se

Uno Jonsson

Tillväxtchef
Uno Jonsson
Telefon: 0611-34 80 00
E-post: uno.jonsson@harnosand.se

Kommunens journummer

Socialjour och övriga samlade journummer

Kontaktuppgifter till socialtjänsten och socialjouren i Härnösands kommun samt kontaktuppgifter till andra organisationer för hjälp och stöd.

Här hittar du kommunens samlade journummer

Lämna en synpunkt - felanmälan

Härnösands kommun vill ge dig bra hjälp och service. Därför är det viktigt att få veta vad du tycker om oss och våra verksamheter.

Här kan du lämna dina synpunkt - felanmälan

Fakturaadress

Alla fakturor ska skickas till vår centrala fakturaadress:

Härnösands kommun
Fakturaenheten
871 80 Härnösand

Mer information om fakturor hittar du här